ଶ୍ରାପଞ୍ଚମୀରେ ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏହି ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅ

0 370

ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା ୨୦୨୪: ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ବା ଶ୍ରୀପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜ୍ଞାନ ଏବଂ କଳା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ହାସଲ କରିପାରନ୍ତି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାଗ ମହୋତ୍ସବର ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷର ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ପର୍ବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ବିଶେଷ ଦିନରେ ବସନ୍ତ ଋତୁ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀରେ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ କ୍ରୋଧିତ କରିପାରେ ଏବଂ ସେହି କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।

ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା ମୁର୍ହୁରତ
ମାଗ ମାସର ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ପଞ୍ଚମୀ ତିଥି ୧୩ ଫେବୃଆରୀ ଦିନ ୦୨:୪୧ ରେ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି । ଏଥି ସହିତ, ଏହି ତାରିଖ ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ରେ ରାତି ୧୨:୦୯ ରେ ଶେଷ ହେବ । ଉଦୟ ତିଥିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀର ପର୍ବ ୧୪ ଫେବୃଆରୀ ବୁଧବାର ଦିନ ପାଳନ କରାଯିବ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହି ଦିନ ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜାର ଶୁଭ ସମୟ ସକାଳ ୦୭:୦୧ ରୁ ରାତି ୧୨:୩୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ ।

ଏହି କାମ କର ନାହିଁ
ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ପୂଜା ନକରି କିଛି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଅନ୍ୟଥା, ଯଦି ଆପଣ ଏହା କରନ୍ତି ତେବେ ମାତା ସରସ୍ୱତୀ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ତେଣୁ ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପରେ ହିଁ କିଛି ଖାଆନ୍ତୁ ।

ଏହା କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ
ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ମଧ୍ୟ ବସନ୍ତ ଋତୁର ଆଗମନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଦିନ ଗଛ କିମ୍ବା ଗଛ କାଟିବା କିମ୍ବା କାଟିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହା କରିବା ଗଛ ପ୍ରତି ଅପମାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ତେଣୁ ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀର ଶୁଭ ଅବସରରେ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ଗଛ କାଟିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।

ଏହି ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ
ହଳଦିଆ ମାତା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପ୍ରିୟ ରଙ୍ଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ମାତା ସରସ୍ୱତୀ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ଏହି ଦିନ କଳା କିମ୍ବା ଗାଢ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।

ମାତା ସରସ୍ୱତୀ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି
ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ମାଂସ କିମ୍ବା ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଜଣେ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଯୋଗୁଁ ମାତା ସରସ୍ୱତୀ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ଯଦି ଆପଣ ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀରେ କୌଣସି ଭୁଲ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି କିମ୍ବା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅପମାନିତ ଭାଷା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ‘ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଥିବା କୌଣସି ସୂଚନା / ବିଷୟବସ୍ତୁ / ଗଣନର ସଠିକତା କିମ୍ବା ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟତା ନିଶ୍ଚିତ ନୁହେଁ । ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କେବଳ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବା, ଏହାର ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହାକୁ କେବଳ ସୂଚନା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିବା ଉଚିତ୍ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy