ଏହି ଜିନିଷକୁ ପୂଜା କଲେ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୁଏ

0 360

ଗରୁଡ ପୁରାଣ: ସମସ୍ତ ୧୮ ପୁରାଣ ମଧ୍ୟରୁ ଗରୁଡ ପୁରାଣ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପୁରାଣ । ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ୟକ୍ତିର କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଫଳଗୁଡିକ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ଜୀବନକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଅନେକ ମନ୍ତ୍ର ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଏପରିକି ଏହାର ଅର୍ଥ ଜାଣିବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଜୀବନକୁ ସଫଳ କରିପାରିବ । ଗରୁଡ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ୬ଟି ଜିନିଷ ପୂଜା କରି ସବୁକିଛି ହାସଲ ହୋଇପାରିବ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବିଷୟରେ…

କେଉଁ ୬ଟି ଜିନିଷକୁ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍‌
ଗୁରୁଦ ପୁରାଣରେ, ଏକ ଶ୍ଲୋକ ମାଧ୍ୟମରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୬ଟି ଜିନିଷର ଉପାସନା କିପରି ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଗ୍ରଗତି କରିପାରିବ । ଶ୍ଳୋକଟି ହେଉଛି- ‘ବିଷ୍ଣୁରେକାଦାଶି ଗଙ୍ଗା ତୁଲସିବିପ୍ରଧୋବନଃ ଓସାରେ ଦୁର୍ଗାସଂସାରେ ଷଟପଦୀ ମୁସ୍କିଦାୟିନୀ’ ।

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ
ଗରୁଡ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର କରନ୍ତି । ଯାହାର ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ରହିଥାଏ । ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତି ସହିତ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ପାଇବେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପୂଜା ନିୟମିତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ଏକାଦଶୀ ଉପବାସ
ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଏକାଦଶୀ ଉପବାସକୁ ସର୍ବୋତମ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ଗରୁଡ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭକ୍ତି ସହିତ ଏକାଦଶୀକୁ ଶୀଘ୍ର ପାଳନ କରନ୍ତି, ସେ ସର୍ବଦା ଏହାର ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ପାଇଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଏକାଦଶୀ ଉପବାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଗଙ୍ଗା ନଦୀ
କଳିଯୁଗରେ, ଗଙ୍ଗା ଜଳ ସମସ୍ତ ନଦୀ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବୋତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ସମସ୍ତ ପାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଗଙ୍ଗାର ଜଳ ହିଁ ଅଟେ । କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଗଙ୍ଗାଜଳ ବ୍ୟବହାର କରି ଶୁଦ୍ଧତା କରାଯାଇଥାଏ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ଗଙ୍ଗା ନଦୀକୁ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ତୁଳସୀ
ଗରୁଡ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଭୁ ବିଷ୍ଣୁ ତୁଳସୀ ଉଦ୍ଭିଦ ସହିତ ଜଡିତ । ଏହା ହେଉଛି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଏକ ରୂପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବାର କାରଣ । ତୁଳସୀଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଉପାସନା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନର ସମସ୍ତ ସୁଖ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତୁଳସୀ ତଳେ ଏକ ଦୀପ ଜାଳିବା ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ଅଟେ ।

ଜ୍ଞାନୀ ବ୍ୟକ୍ତି
ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ଜ୍ଞାନୀ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ପଣ୍ଡିତଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ସମ୍ମାନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ । ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଜଣେ ଜ୍ଞାନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅପମାନ ଅନ୍ୟାୟ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଯେଉଁମାନେ ଜ୍ଞାନୀ ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ସେମାନେ ସର୍ବଦା ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି ।

ଗାଈ
ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଗାଈକୁ ପବିତ୍ର ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଗରୁଡ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ଦେବତା ଗାଈର ଶରୀରରେ ରୁହନ୍ତି । ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଗାଈକୁ ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରେ, ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ସମାପ୍ତ ହୁଏ ।

(ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସାଧାରଣ ଅନୁମାନ ଏବଂ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ ।)

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy