ମଧୁମେହ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ ରସୁଣ ଚା

0 155

ରସୁଣ ଚା’ର ଉପକାରିତା: ରସୁଣ ଖାଦ୍ୟରେ ବହୁତ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ସକାଳେ ଏହି ଚା ପିଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ, ଯାହା କଳ୍ପନା କରିବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର । ଭିଟାମିନ୍ ସି, କେ, ନିୟାସିନ୍ ଏବଂ ଥିଏମାଇନ୍‌ରେ ଭରପୂର ଏହି ଚା ପିଇବାର ଲାଭ ଏବଂ ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବାର ସହଜ ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ କହିବା ।

ଏହିପରି ରସୁଣ ଚା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ
ରସୁଣ ଚା ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ୩-୪ ରସୁଣ ନେଇ ତାକୁି ଛଡାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।
ଏବେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଭଲ ଖଣ୍ଡରେ କାଟି ୪ କପ ପାଣିରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ ।
ଯେତେବେଳେ ଏହା ୮-୧୦ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଫୁଟିବ, ଗ୍ୟାସ୍ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ।
ଏହି ଚା ଟିକେ ଥଣ୍ଡା ହେବା ପରେ ସେଥିରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଏବଂ ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ ।
ତୁମର ରସୁଣ ଚା ପ୍ରସ୍ତୁତ, ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଏହାକୁ ଖାଇ ଆପଣ ଅନେକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ।

ରସୁଣ ଚା’ର ଉପକାର
ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରେ: ରସୁଣ ଚା, ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଫଙ୍ଗାଲ୍ ଗୁଣରେ ଭରପୂର, ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସକାଳର ପାନୀୟ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ।

ହୃଦରୋଗକୁ ରୋକିଥାଏ: ଏହି ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତର ଏବଂ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସାଇଫ କରିଥାଏ: ଏହି ଚା ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସାଇଫ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହା ଯକୃତ ଏବଂ କିଡନୀ ସହିତ ଅନେକ ଅଙ୍ଗକୁ ସଫା କରିପାରେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହାକୁ ପିଇଲେ ଆପଣ ନିଜକୁ ଭାଇରସ୍ ଇତ୍ୟାଦିରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ପରାମର୍ଶଗୁଡିକ କେବଳ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ଅଟେ ଏବଂ ଏହାକୁ ବୃତ୍ତିଗତ ଚିକିତ୍ସା ପରାମର୍ଶ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy