ହୋଲି ପରେ ଯଦି ଶରୀରରୁ ରଙ୍ଗ ଛାଡେ, ତେବେ ଏହି ଉପାୟ କର

0 205

ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ହୋଲିକୁ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । ଅବିର, ରଙ୍ଗ, ପିଚକାରୀ ଇତ୍ୟାଦି ବିନା ହୋଲିରେ କୌଣସି ମଜା ନାହିଁ । ତଥାପି, ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥର କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ହର୍ବାଲ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଭଲ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଆଖପାଖର ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଭାବରେ ସଚେତନ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ରଙ୍ଗର ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହେବା ଉଚିତ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସିନ୍‌ଥେଟିକ୍ ରଙ୍ଗ ଘା ’, କୁଣ୍ଡାଇ ହେବା ଏବଂ ଶୁଷ୍କତା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ସେହି ସମୟରେ, ହୋଲି ଖେଳିବା ପରେ ରଙ୍ଗ ହଟାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ବଳ ଚର୍ମ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ । ତେଣୁ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଟିପ୍ସ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଚେହେରାକୁ କିମ୍ବା ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଂଶରୁ ସହଜରେ ରଙ୍ଗ ବାହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

ହୋଲି ଖେଳିବା ପରେ କିପରି ସହଜରେ ରଙ୍ଗ ଅପସାରଣ କରିବେ?
୧. ଆପଣଙ୍କ କେଶର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ

ସାମ୍ପୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଅଧିକ ରଙ୍ଗ ହଟାଇବା ପାଇଁ କେଶକୁ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । କୌଣସି ପ୍ରକାରର କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ସର୍ତ୍ତ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଚାରି ଟେବୁଲ ଚାମଚ ଦହିରେ କିଛି ଢେଙ୍କାନାଳ ମଞ୍ଜି ଭିଜାଇ ଏକ ସରଳ କେଶ ପ୍ୟାକ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ଏହି ପ୍ୟାକ୍ କିମ୍ବା ଅଣ୍ଡାର ହଳଦିକୁ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ୩୦ ମିନିଟ୍ ପରେ ଭଲ ସାମ୍ପୁରେ କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଗଭୀର କଣ୍ଡିସନର ପାଇଁ ଆପଣ ମହୁ ଏବଂ ଅଲିଭ୍ ତେଲର ମିଶ୍ରଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ ।

୨. ଫେସ୍ ଗ୍ଲୋ ଫେରି ପାଅ
ସାବୁନରେ ଘଷିବା ଦ୍ୱାରା ରଙ୍ଗ ହଟାନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏକ ମୃଦୁ କ୍ଲିଜର୍ ବାଛନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ପ୍ରଚୁର ମଶ୍ଚରାଇଜିଂ କ୍ରିମ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ । ହୋଲି ରଙ୍ଗ ହଟାଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଯଦି ଆପଣ ଚର୍ମର ଉତ୍ତେଜନା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ ଦୁଇ ଚାମଚ କାଲାମାଇନ୍ ପାଉଡର ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ କିଛି ବୁନ୍ଦା ମହୁ ଏବଂ ଗୋଲାପ ପାଣି ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ତୁମ ଚେହେରାରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଶୁଖିଗଲେ ଏହାକୁ ପାଣିରେ ଧୋଇ ମଶ୍ଚରାଇଜର ଲଗାନ୍ତୁ । ଆପଣ ଗ୍ରାମ ମଇଦା ଏବଂ କ୍ଷୀରର ମିଶ୍ରଣ ସହିତ ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ବାହାର କରିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣ ଅନ୍ୟ କିଛି କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ, ତେବେ ତ୍ୱଚାକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ କେବଳ ଚେହେରା ଏବଂ ଶରୀରରେ ମଲ୍ଟାନି-ମିଟିକୁ ଉଦାର ଭାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ ।

୩. ଗ୍ଲିସୋରିନ୍‌

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ହୋଲି ଖେଳିବା ପାଇଁ ଖୋଲା ସ୍ଥାନକୁ ଯାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ଧୂଳି ଏବଂ ମଇଳା ଘେରି ରହିଥାଏ । ବାସ୍ତବରେ, ବେଳେବେଳେ ରଙ୍ଗ, ଯଦିଓ ସେଗୁଡ଼ିକ ହର୍ବାଲ୍‌, ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାରେ କୁଣ୍ଡେଇ ହୋଇପାରେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଟିକେ ଗ୍ଲିସୋରିନ୍ ଏବଂ ଗୋଲାପ ଜଳ ମିଶ୍ରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହି ଥଣ୍ଡା ମିଶ୍ରଣକୁ ଆପଣ ଯେଉଁଠାରେ ଚାହିଁବେ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁ ଏବଂ ଚର୍ମରେ ଲଗାଇବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ ତୁମ ଚର୍ମକୁ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅ ଏବଂ ତୁମର କାମ ସରିଗଲା ।

୪. କ୍ଲିଜର୍‌

ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାରେ କ୍ଲିଜର୍ ଲଗାଇବା ନିରାପଦ ଏବଂ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ଯେହେତୁ କ୍ଲିଜର୍ ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ଆଲୋ ଭେରାରେ ଭରପୂର, ଏହା ହୋଲି ରଙ୍ଗକୁ ସହଜରେ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଆପଣ ଏକ ମୃଦୁ କ୍ଲିଜର୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ କ୍ରିମ୍ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇ ରଙ୍ଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ।

୫. ଶରୀର ପ୍ରତି କୋମଳ ହୁଅ

ଦୁଇ ଚାମଚ ଗହମ ଗୁଣ୍ଡ, ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଚନ୍ଦନ ପାଉଡର, ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଚାଉଳ ମଇଦା, କିଛି ପପି ମଞ୍ଜି, ଅଳ୍ପ ବୁନ୍ଦା ମହୁ ଏବଂ ଟମାଟୋ ମିଶାଇ ଆପଣ ଏକ ଘରେ ତିଆରି ସ୍କ୍ରବ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ । ରଙ୍ଗକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ତୁମ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଚର୍ମକୁ ଫେରାଇବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ତୁମ ଶରୀରରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଘଷନ୍ତୁ । ରଙ୍ଗ ହଟାଇବା ପାଇଁ, ଆପଣ ମୁହଁ ଏବଂ ଶରୀରର ରଙ୍ଗୀନ ଅଂଶରେ ପେପର ଏକ ଖଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଘଷନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ଏକ ଭଲ ଶରୀର ସ୍କ୍ରବ୍ ଯାହାକୁ ଆପଣ ରଙ୍ଗକୁ ଧୋଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ, ହଦଳୀ, ଗ୍ରାମ ମଇଦା, କମଳା ଚୋପା ପାଉଡରକୁ ଟିକେ ହଦଳୀ, ଅଳ୍ପ ବୁନ୍ଦା ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ଏକ ଚାମଚ ଅଲିଭ୍ ତେଲ ମିଶାଇବା । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା ସଫା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy