ଆଧାର କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇପାରିବ ଅନଲାଇନ୍ ପେମେଣ୍ଟ

0 347

ସାରା ଦେଶରେ ଆଧାର କାର୍ଡର ମହତ୍ୱ ରହିଛି। ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକ ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ଏହାକୁ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଓ ଏହିପରି ଅନେକ ଜିନିଷରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ, ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଆଧାର କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ପେମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ? ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ନୂଆ ଅପଡେଟ୍।

ଆଧାର ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ କ’ଣ?
ଆଧାର କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ କେବଳ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ବରଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିପାରିବେ। NPCI ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସିଷ୍ଟମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। Aadhaar Enabled Payment System (AEPS) ମାଧ୍ୟମରେ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ। ଯଦି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ତେବେ ସେ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ। AEPS ହେଉଛି ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ-ଆଧାରିତ ମଡେଲ୍, ଯାହାକି କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ସମ୍ବାଦଦାତା ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ କାରବାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ।

UPI ପରି କାମ କରେ ଆଧାର ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ
ଏହା କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ବିବରଣୀ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାଟି ନିରାପଦ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସମସ୍ତଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ହେଉଛି ଆଧାର କାର୍ଡ ଓ ଏହା ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ। ଏହା ସହିତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହେବା ଉଚିତ୍। ଏହା UPI ପରି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ କାମ କରେ।

ଆଧାର ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ସାହାଯ୍ୟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେକୌଣସି ମାଇକ୍ରୋ ଏଟିଏମ୍ କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ଡିଭାଇସରୁ ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କିମ୍ବା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିପାରିବେ। PIN କିମ୍ବା OTP ପ୍ରବେଶ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।

ଆପଣ କିପରି ଉଠାଇପାରିବେ ଲାଭ?
ଏହି ସେବା ପାଇବାକୁ ହେଲେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ କରୋସ୍ପେଣ୍ଡେଣ୍ଟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ। ସେମାନଙ୍କର ଏକ OPS ମେସିନ୍ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ଯେକୌଣସି ସେବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଆପଣ ନେଇପାରିବେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କିମ୍ବା ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଏହା ପରେ, ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ଟ୍ରାଞ୍ଜେକ୍ସନ ଭେରିଫାଏ କରାଯିବ ଓ ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ ବିନା ବାଲାନ୍ସ ଚେକ୍, ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା କିମ୍ବା ଟ୍ରାନ୍ସଫର ହୋଇପାରିବ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy