ମା’ କାଳରାତ୍ରୀ ପୂଜା କଲେ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ଭୟ ଦୂର ହୁଏ, ଜାଣନ୍ତୁ

0 569

ମା କାଳରାତ୍ରୀ ପୂଜା: ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ଥିବା ନବବ୍ରତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ୨୩ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଶେଷ ହେବ । ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ସମଗ୍ର ନଅ ଦିନ ପାଇଁ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କର ନଅଟି ଭିନ୍ନ ରୂପ ପୂଜା କରିବାରେ ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ଅଛି ନବରାତ୍ରିର ସପ୍ତମ ଦିନରେ ମାତା କାଳିକାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ।

ମା’ କାଳରାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ଗୁରୁତ୍ୱ
ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ମାତା କାଳରାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଜଣେ ସମସ୍ତ ସଫଳତା ହାସଲ କରେ । ତନ୍ତ ମନ୍ତ୍ରର ଅଭ୍ୟାସକାରୀମାନେ ବିଶେଷ କରି ମାତା କାଳରାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ଦେବୀ କାଳୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭୟରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଯାଏ । ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ମାତା କାଳୀ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁରୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି ।

ମା କାଳରାତ୍ରୀ ପୂଜା ପଦ୍ଧତି
ଆପଣ ଅନ୍ୟ ଦିନ ପରି ନବରାତ୍ରୀର ସପ୍ତମୀ ତିଥୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଦେବୀ କାଳୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟରାତ୍ରି ସବୁଠାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରିବା ପରେ ଚୌକି ଉପରେ ଏକ ଲାଲ ରଙ୍ଗର କପଡା ପକାଇ ମା’ କାଳରାତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତିମା କିମ୍ବା ଚିତ୍ର ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ । ପୂଜା ସମୟରେ ମା କାଳରାତ୍ରୀଙ୍କୁ ରଌନୀଗନ୍ଧୀ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ । ଭୋଗ ଭାବରେ ଗୁଡ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ, କର୍ପୁର କିମ୍ବା ଦୀପ ସହିତ ମାତାଙ୍କର ଆରତୀ କର । ଏହା ପରେ, ଲାଲ୍ ଚନ୍ଦନ ରୋଜାରୀ ସହିତ ମା କାଳରାତ୍ରୀ ଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ- ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଥିବା କୌଣସି ସୂଚନା / ବିଷୟବସ୍ତୁ / ଗଣନର ସଠିକତା କିମ୍ବା ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟତା ନିଶ୍ଚିତ ନୁହେଁ । ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କେବଳ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବା, ଏହାର ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହାକୁ କେବଳ ସୂଚନା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିବା ଉଚିତ୍ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy