ରାମନବମୀରେ ଏହି କାମ କଲେ ଜୀବନରେ ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ

0 255

ରାମ ନବମୀ : ରାମ ନବମୀର ପର୍ବ ଚୈତ୍ର ମାସର ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷର ନବମୀ ତିଥିରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ରାମ ନବମୀଙ୍କୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏଥର ଏହି ପର୍ବ ୧୭ ଏପ୍ରିଲରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମ ଏହି ଦିନ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ଦିନ ନବରାତ୍ରୀଙ୍କର ଶେଷ ଦିନ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଆହୁରି ବଢି ଯାଇଛି । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଏବଂ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ରାମ ନବମୀ ଦିନ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଜୀବନରେ ଅପାର ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ ।

ରାମ ନବମୀ ଦିନ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ କରନ୍ତୁ
ଯଦି ତୁମ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ଅଛି, ତେବେ ଘରେ ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ଅଛି କିମ୍ବା କୌଣସି ତନ୍ତ୍ର-ମନ୍ତ୍ରର ଛାୟା ଅଛି, ତେବେ ଏସବୁରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ରାମ ନବମୀ ଦିନ ବହୁତ ଭଲ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ।

ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଗଙ୍ଗାଜଳ କିମ୍ବା କୌଣସି ପବିତ୍ର ନଦୀ ଜଳକୁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ନେଇ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ର ‘ଓମ୍ ଶ୍ରୀମନ୍ ହ୍ୱିନ୍ କ୍ଲିନ୍ ରାମଚନ୍ଦ୍ରାୟା ଶ୍ରୀମ ନମଃ’ ୧୦୮ ଥର ଜପ କରନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଘରର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରୁ ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପାଣି ଛିଂଚନ କରନ୍ତୁ ।

କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ପାଇବା ପାଇଁ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଚନ୍ଦନ ତିଳକ ଲଗାନ୍ତୁ, ତୁଳସୀ ଡାଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ରାମ ସ୍ତୁତିି ପାଠ କରନ୍ତୁ ।

ଧନୀ ହେବାକୁ, ରାମ ନବମୀ ଦିନ ରାମ ସ୍ତୁତିି ପାଠ କରନ୍ତୁ ।

ରାମ ନବମୀ ଦିନ ସୁନ୍ଦରାକାଣ୍ଡ ରାମଚରିତମାନସ ପାଠ କରିବା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ । ଏହା ଜୀବନରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶନିବାର ଏବଂ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସୁନ୍ଦରାକାଣ୍ଡ ପଢନ୍ତି, ତେବେ ଶୋଇଥିବା ଭାଗ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଜାଗ୍ରତ ହୁଏ । ଏହାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ରାମ ନବମୀ ହେଉଛି ସର୍ବୋତମ ଦିନ ।

(ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସାଧାରଣ ଧାରଣା ଏବଂ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy