ବିଜୟାଦଶମୀରେ ଏହି ଦୁଇଟି ଉଦ୍ଭିଦକୁ ପୂଜା କର, ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦୂର ହେବ

0 296

ଦଶହରା ୨୦୨୩: ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥା ଧାର୍ମିକ ପର୍ବ ମଧ୍ୟରୁ ଦଶହରା ହେଉଛି ଅନ୍ୟତମ । ଏହି ପର୍ବ (ବିଜୟାଦଶମୀ୨୦୨୩) ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ମହାନ ଆଡମ୍ବର ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ । ପାପ ଉପରେ ପୂଣ୍ଣ୍ୟର ବିଜୟ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଏହି ଦିନକୁ ମନେ କରନ୍ତି । ଏହି ପର୍ବ ଭଗବାନ ରାମ ରାବଣ ଉପରେ ବିଜୟର ପ୍ରତୀକ ଅଟେ । ଏହି ଦିନ ଅପରାଜିତା ଏବଂ ଓଶସ୍ତ ଗଛକୁ ପୂଜା କରିବାର ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ଅଛି ।

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଏହି ଦିନ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ରୀତିନୀତି ସହିତ ପୂଜା କରାଯାଏ, ତେବେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସର୍ବଦା ରହିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଘରେ ରୁହନ୍ତି ।

ଏହି ପଦ୍ଧତି ସହିତ ଆପାରାଜିତା ଉଦ୍ଭିଦକୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ
କ୍ଷୀର ଏବଂ ପାଣି ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଅପରାଜିତା ଉଦ୍ଭିଦକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଇଶାଣ କୋଣରେ ଦେବୀ ଅପରାଜିତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଇଶାଣ କୋଣକୁ ସଫା କରି ଗାଈ ଗୋବର ଲିପନ୍ତୁ । ଏହି ସହିତ ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ସଜାନ୍ତୁ । ଦେବୀଙ୍କୁ ଭୋଗ ଅର୍ପଣ କରି ଆରତୀଙ୍କ ସହିତ ପୂଜା ଶେଷ କର ।

ଏହିପରି ଓଶସ୍ତ ଗଛକୁ ପୂଜା କର
ଘରର ଇଶାଣ ଦିଗରେ ଓଶସ୍ତ ଗଛ ଲଗାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଯଦି ଏହା ଦଶରା ଦିନ ଘରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଆହୁରି ବଢିଯାଏ । ଓଶସ୍ତ ଗଛ ମଧ୍ୟ ଧନର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଜୟାଦଶମୀ ଦିନ ଓଶସ୍ତ ଗଛ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ଦୀପ ଜାଳିବା ଉଚିତ୍ ।

ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭଗବାନ ଶନିଙ୍କ ସହିତ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ । ବିଜୟାଦଶମୀ ଦିନ ଓଶସ୍ତ ଗଛକୁ ଘରକୁ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ‘ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଥିବା କୌଣସି ସୂଚନା / ବିଷୟବସ୍ତୁ / ଗଣନର ସଠିକତା କିମ୍ବା ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟତା ନିଶ୍ଚିତ ନୁହେଁ । ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହାକୁ କେବଳ ସୂଚନା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିବା ଉଚିତ୍ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy