କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି, ଜାଣନ୍ତୁ

0 1,273

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅନେକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ସରେ ଟଙ୍କା ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆମେ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ସପିଂ କରିପାରୁଛୁ । ସପିଂ ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ରେଳ-ଏୟାର ଟିକେଟ୍ ମଧ୍ୟ ବୁକ୍ କରିପାରିବେ ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡରୁ ଭଲ ଆୟ କରନ୍ତି । ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଘଈୠଉ ରୋଜଗାର ପାଇଁ କାର୍ଡ ଅଫର ଦିଅନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ କମ୍ପାନୀ କିପରି କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରେ ତାହା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ବାର୍ଷିକ ଦେୟ
ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଠାରୁ ବାର୍ଷିକ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରନ୍ତି । କେତେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ଫିସ୍ ଆଗରୁ ଆଦାୟ କରନ୍ତି । ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୀମା ବାହାରେ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ଶୁଳ୍କ ଛାଡ କରନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅନେକ ଥର ଗ୍ରାହକମାନେ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ଏହା କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା କମ୍ପାନୀର ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଆସିଥାଏ ।

ନଗଦ ଅଗ୍ରୀମ ଦେୟ
ଅନେକ ଥର ଗ୍ରାହକମାନେ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏଟିଏମରୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ନଗଦ ଅଗ୍ରୀମ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରନ୍ତି । ଏହି ଚାର୍ଜ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହୋଇଥିବା ନଗଦରୁ ୨ରୁ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହି ଚାର୍ଜ ବହୁତ ଅଧିକ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଗ୍ରାହକମାନେ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ ।

ବାଲାନ୍ସ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦେୟ
ଯେତେବେଳେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଗୋଟିଏ କାର୍ଡର ବକେୟା ପରିମାଣକୁ ଅନ୍ୟ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରନ୍ତି, କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଏକ ବାଲାନ୍ସ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ଫି ଆଦାୟ କରେ । ଏହି ଚାର୍ଜ ୩ ରୁ ୪ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାଏ । ଅନେକ କମ୍ପାନୀ କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କ ବାଲାନ୍ସ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ଫି ଛାଡ କରନ୍ତି ।

ବିଳମ୍ବ ଶୁଳ୍କ
ଯଦି ଆମେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ବିଲ୍ ପୈଠ କରୁନାହୁଁ, ତେବେ ଆମକୁ ବିଳମ୍ବ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ବିଳମ୍ବ ଶୁଳ୍କ ଦେୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ ସ୍କୋରକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରେ । ଏହି କାରଣରୁ, ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅତି କମରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆର୍ଥିକ ଚାର୍ଜ
କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ କମ୍ପାନୀ କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଫାଇନାନ୍ସ କାର୍ଡ ନିଅନ୍ତି । ଯଦି ଗ୍ରାହକ ସର୍ବନିମ୍ନ ଦେୟ ଦେବେ ନାହିଁ, କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଅବଶିଷ୍ଟ ରାଶି ଉପରେ ସୁଧ ଆଦାୟ କରେ । ଏହିପରି ଚାର୍ଜକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ତୁମେ ତୁମର କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ବିଲ୍ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଦେବା ଉଚିତ୍ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy