ଟେଷ୍ଟ ଇତିହାସରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିଜୟ, ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୪୩୪ ରନରେ ପରାସ୍ତ କଲା

0 822

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଟେଷ୍ଟ ଇତିହାସରେ ରନ୍ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହାର ସର୍ବ ବୃହତ ବିଜୟ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛି । ରାଜକୋଟରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୪୩୪ ରନ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରି ଏହି ଇତିହାସ ରଚିଛି । ୟଶସ୍ୱୀ ଜୟସୱାଲ ଭାରତ ପାଇଁ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ରୋହିତ ଶର୍ମା ଏବଂ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଜାଡେଜା ମଧ୍ୟ ବୋଲିଂରେ ଉତ୍କର୍ଷ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଏହି ବିଜୟ ସହିତ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୫ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ୨-୧ରେ ଆଗରେ ରହିଛି ।

ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୪୪୫ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା, ଏହି ସମୟରେ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ୧୯୬ ବଲ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୩୧ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ସେ ୧୪ ଚୌକା ଓ ୩ ଛକା ମାରିଥିଲେ । ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ୨୨୫ ବଲର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ୧୧୨ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ସେ ୯ ଚୌକା ଓ ୨ ଟି ଛକା ମାରିଥିଲେ । ନିଜର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳୁଥିବା ସର୍ଫରାଜ ଖାନ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ସେ ୬୬ ବଲରେ ୬୨ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଧ୍ରୁଭ ଜୁରେଲ ୪୬ ରନ୍ କରିଥିଲେ ।

ୟଶସ୍ୱୀ ଜୟସୱାଲଙ୍କ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦ୍ୱି-ଶତକ
୪୩୦ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୟଶସ୍ୱୀ ଜୟସୱାଲ ଏକ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ସେ ୨୩୬ ବଲ ସମ୍ମୁଖରେ ଅପରାଜିତ ୨୧୪ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ୟଶସ୍ୱୀ ଜୟସୱାଲ ଏହି ଇନିଂସରେ ୧୪ ଚୌକା ଓ ୧୨ ଛକା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା । ଶୁଭମାନ ଗିଲ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ସେ ୧୫୧ବଲରେ ୯୧ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଏହି ଇନିଂସରେ ସର୍ଫରାଜ ମଧ୍ୟ ଚମତ୍କାର ଖେଳିଥିଲେ । ୭୨ ବଲର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ସେ ଅପରାଜିତ ୬୮ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ସରଫରାଜ ୬ଟି ଚୌକା ଓ ୩ଟି ଛକା ମାରିଥିଲେ ।

ଭଲ ଆରମ୍ଭ ପରେ ଷ୍ଟୋକ୍ସଙ୍କ ଦଳ ତିଷ୍ଟିପାରି ନଥିଲା
ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ସେମାନେ ୩୧୯ ରନ୍‌ରେ ଅଲ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଦଳ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି । ଇଂଲଣ୍ଡ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ବେନ୍ ଡକେଟ୍ ଏକ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ସେ ୧୫୧ ବଲର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ୧୫୩ ରନ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସେ ୨୩ ଚୌକା ଓ ୨ଟି ଛକା ମାରିଥିଲେ । ୮୯ ବଲରେ ବେନ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ୪୧ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ଓଲି ପୋପ୍ ୩୯ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ସେ ୫ ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ମାରିଥିଲେ । ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ପାଇଁ ମାର୍କ କାଠ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ସେ ୧୫ ଟି ବଲରେ ୬ ଟି ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ମାରିଥିଲେ । ଏହିପରି ୩୩ ରନ୍ ସ୍କୋର କରାଯାଇଥିଲା । ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୧୨୨ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବା ପରେ ଷ୍ଟୋକ୍ସ ଦଳ ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ ।

ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ସିରାଜ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ଜାଡେଜା ଚମକିଲେ
ଇଂଲଣ୍ଡର ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ସିରାଜ ୪ ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ସେ ୨୧.୧ ଓଭରରେ ୮୪ ରନ୍ ଦେଇ ୨ ଟି ୱିକେଟ ନେଇଥିଲେ । କୁଲଦୀପ ଯାଦବ ଏବଂ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ୨-୧ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ବୁମରା ଏବଂ ଅଶ୍ୱିନ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ । ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ଜାଡେଜା ମଧ୍ୟ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ସେ ୫ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ଜାଡେଜା ୧୨.୪ ଓଭରରେ ୪୧ ରନ୍ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ୪ ଟି ମେଡେନ ଓଭର ମଧ୍ୟ ନେଇଥିଲେ । କୁଲଦୀପ ୨ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ଏହି ଇନିଂସରେ ବୁମରା ଏବଂ ଅଶ୍ୱିନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy