୧ ଏପ୍ରିଲରୁ ବଦଳିବାକୁ ଯାଉଛି ଏହି ୭ ନିୟମ, ଜାଣନ୍ତୁ

0 472

ପ୍ରତିବର୍ଷ ପରି ଏଥର ମଧ୍ୟ ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୧ ଏପ୍ରିଲରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ସହିତ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବ। ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୪-୨୫ ର ଆରମ୍ଭ ସହିତ, ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଟଙ୍କା ଓ ସଞ୍ଚୟ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଯିବ। ପର୍ସନାଲ ଫାଇନାନ୍ସଠାରୁ ଇନଭେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ ସ୍କିମ୍, ଫାଷ୍ଟାଗ୍, ପିଏଫ୍ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଟଙ୍କା ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ୧ ଏପ୍ରିଲରୁ ହେବ। ୧ ଏପ୍ରିଲରୁ କେଉଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି ଆସନ୍ତୁ ଜଣାଉଛୁ।

ପାନ୍-ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍ ସମୟସୀମା 
ପାନ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାର ସମୟସୀମା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଥର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ସର୍ବଶେଷ ଅପଡେଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ଆଧାର ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୪। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ତାଙ୍କ ପାନ୍କୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ପାନ୍ ନମ୍ବର ରଦ୍ଦ ହେବ। ପାନ୍ କାର୍ଡ ବାତିଲ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରମୁଖ କାରବାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହା ସହିତ, ପାନ୍ କାର୍ଡ ସକ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ।

LPG ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର
ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସ ପରି, ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ୧ ଏପ୍ରିଲରେ ସ୍ଥିର ହେବ। ତେବେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆଚରଣ ବିଧି ବଳବତ୍ତର ରହିଛି, ତେଣୁ ମୂଲ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର କୌଣସି ସୁଯୋଗ ନାହିଁ।

NPS ସିଷ୍ଟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ
ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ NPS ଅର୍ଥାତ୍ ଜାତୀୟ ପେନସନ୍ ସିଷ୍ଟମରେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୪ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, NPS ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଲଗଇନ୍ କରିବାକୁ ଦୁଇ-ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। NPS ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆଧାର ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ମୋବାଇଲରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା OTP ମାଧ୍ୟମରେ ଲଗଇନ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ।

SBI କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ 
ଆପଣ ଯଦି SBI କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଖବରଟି ଜାଣିବା ଦରକାର। ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୪ ରୁ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ନିୟମରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛି। ଯଦି ଗ୍ରାହକ ୧ ଏପ୍ରିଲପରେ ଭଡା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ବୋନସ ପଏଣ୍ଟ ମିଳିବ ନାହିଁ। ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ୧ ଏପ୍ରିଲରୁ କିଛି କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡରେ ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୫ ଏପ୍ରିଲରୁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ।

ନୂତନ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା
ନୂତନ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏହା ୧ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୪ ରୁ ଡିଫଲ୍ଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକସ ଦାଖଲ ପଦ୍ଧତି ବାଛି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ନୂତନ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଟିକସ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ୧ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୩ ରୁ ଆୟକର ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା। ନୂତନ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକସ ଯୋଗ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ କୌଣସି ଆୟକର ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

EPFO ​​ର ନୂଆ ନିୟମ
ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ EPFO ​​ରେ ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦିଓ ଆପଣ ଚାକିରି ବଦଳାଇବ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପୁରୁଣା PF ଅଟୋ ମୋଡରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହେବ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାକିରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ଆପଣଙ୍କୁ PF ରାଶି ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

FASTag ର ନୂତନ ନିୟମ
ଆପଣ ଯଦି କାରର ଫାଷ୍ଟାଗର KYC କୁ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଅପଡେଟ୍ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ୧ ଏପ୍ରିଲରୁ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ କାରଣ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ପରେ, KYC ବିନା ଫାଷ୍ଟାଗ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଷ୍କ୍ରିୟ କିମ୍ବା କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବ। ଏହା ପରେ, ଫାଷ୍ଟାଗରେ ବାଲାନ୍ସ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ନାହିଁ। ଆରବିଆଇର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଫାଷ୍ଟାଗ୍ ପାଇଁ KYC ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ NHAI କହିଛି।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy